Start-Up měsíce – březen – Almara soap | Czech Start-Up of the month – Elite Bloggers

Je mi ctí začínat s novým konceptem článků Elite Bloggers, a to se Start-Upem měsíce. Vysvětlení, o co přesně jde, najdete v odkazu výše. Mým potěšujícím úkolem je Vám dnes představit Veroniku a její velkou lásku…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Veroniku shodou okolností znám a jsou tomu asi dva roky. Váže se k tomu krátký příběh. Verča byla první člověkem, který mě oslovil a nabídl mi spolupráci se značkou Lush. Dělala jim totiž v minulosti české zastoupení a PR. Díky Verče jsem se tedy dostala i na můj výlet za značkou Lush do Poolu a Londýna, který jsem tehdy reportovala blogu (odkazy: 1, 2, 3, 4). Jsem jí za tyto zážitky velmi vděčná a fandím jí ve všem, do čeho se pustila, a i proto bych Vám dnes chtěla přiblížit její krásnou zálibu, práci a značku. S Veronikou jsem se v minulém týdnu sešla a udělala s ní krátký rozhovor. Pokud máte rádi kvalitní, poctivé a české výrobky, rozhodně čtěte dál!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Veroniko, jak bys popsala svou značku, pokud bys na to měla limit 5 slov?

Originální, pestrá, přírodní, fancy a voňavá.

Jak ses k tomu všemu, co tu mám před sebou na stole, vlastně dostala?

Já jsem vlastně po škole dělala PR. Nejdříve v agentuře, potom sama na volné noze. Zastupovala jsem například i značku Lush, která je proslulá svými mýdly a voňavými produkty do koupelny. Vždycky jsem k těmto věcem inklinovala a měla k nim vztah. A kromě toho jsme s mými rodiči rozjeli eshop Almara, a minulým rokem konečně i kamenný obchod. Je to obchod s dekoracemi a s dárky. A vlastně i tam jeden ze sortimentů, který prodáváme jsou mýdla. A právě ta mýdla se mi vždycky nejvíce líbila. Vozila jsem si je z cest. Nakupovala jsem je různě na dovolených, třeba v Itálii. Vždycky se mi líbily takový ty pravý marseillský mýdla. A bavilo mě je nakupovat právě do našeho obchodu. A samozřejmě i díky značce Lush, která má ta mýdla úplně unikátní, mě tahle kosmetika bavila. Ale vlastně hlavní důvod, proč jsem se těm mýdlům začala věnovat nebyl Lush, ale náš obchod. Začala jsem k nám odebírat mýdla ze Slovenska z jedné malé mýdlárny, a posléze mě napadlo zapátrat i v Čechách, zda tu není něco, co by se k nám do obchodu hodilo. Chtěla jsem samozřejmě podpořit české výrobce, protože si myslím, že i malovýroby to dělají stejně dobře, ne-li lépe, než známé nadnárodní firmy. A také je to i levnější, a tak dále. Ale neobjevila jsem nic, co by mě natolik zaujalo, že bych to chtěla distribuovat dál našim zákazníkům. A právě tehdy, vlastně v roce 2014, přišla ta myšlenka, že se to dá vyrábět doma a není tomu třeba velké korporace. A tak jsem samozřejmě začala googlit a hledat na YouTube. A po zhruba dvouměsíčním pátrání a učení se, jsem v létě vyrobila své první mýdlo. A to mě hrozně pohltilo. A od té doby se tomu intenzivně věnuji.

Jaké byly začátky?

Vtipné. (smích) Vyráběla jsem doma na zahrádce mýdla a la hokus pokus. Trénovala jsem. Dělala jsem si je tzv. do šuplíku. Učila se z chyb. Rozdávala jsem je mezi kamarády a ptala se jich zda to funguje, zda je to nevysušuje, jak moc to mydlí,… Později jsem mýdla prodávala na fleru a etsy, ale to jen chvíli. Uvědomila jsem si, že tento způsob prodeje asi nechci. Jsou tam různá fóra a spousta negativity, a na nějaké soutěžení a soupeření já úplně nejsem.

Jak moc se mýdla liší od těch, které můžeme koupit běžně v obchodech?

Diametrálně. Ten koncept a princip přírodních mýdel je úplně jiný, než u těch běžných komerčních, které se prodávají v drogeriích a supermarketech, protože to vlastně mýdlo ani už není. Vlastně většina firem, i přírodních, které najedou na tu velkovýrobu, to nemůže dělat ručně, poctivě a z nějakých kvalitních dražších olejů. Vyrábí to z prefabrikovaných směsí – tzn. že mají pytle s granulemi, které nasypou do nějakého hrnce, který roztopí, a pak do toho začnou házet různé příměsi. Ale ten základ je všude stejný, ale není to to jádro, to přírodní. Neodpovídá to zkrátka pravému mýdlu, takovému, které můžeme  hrdě nazývat mýdlem. Mýdlo je reakce kyseliny se zásadou. V dnešní podobě se dělá z louhu a olejů, což v komerčních mýdlech vůbec není. Člověk vlastně ani pořádně neví, co v tom mýdle je. Ale třeba já už to poznám. Jsem totiž i ekzematik, takže jsem i dlouhou dobu mýdla nepoužívala. Později jsem objevila tekutá mýdla, která mi víc sedla, ale zas mi přišlo, že hodně vysušují. A proto jsem si i začala zajímat o prvotní čistý látky a přírodní mýdla, jako taková, která o pokožku pečují.

Jak vlastně vzniklo mýdlo samo o sobě?

K tomu se váže zajímavá legenda. Tradovalo se, že někde v dávných dobách v Římě byl velký kopec, který byl obětištěm, kde se obětovala zvířata, která se poté, co se zabila, spalovala. A poté, vždycky když zapršelo, tak z toho kopce vlastně stékal popel, který se smíchal s tukem těch zvířat. A pod tím kopcem tekla řeka, do které chodily pradleny prát prádlo a zjistily, že na tom jednom místě, kde do řeky stéká odpad z obětiště, to hrozně dobře mydlí a dobře se jim tam pere. Nevím, co je na tom pravdy, ale takhle prý vznikla myšlenka složení prvního mýdla. Že vlastně tamní lidé zjistili, že ten olej z tou zásadou, což byl v tomto případě ten popel, vytvoří produkt, se kterým se skvěle čistí a myje. A tradiční mýdlo se má dělat takhle. Samozřejmě, že dnes popel nahradilo něco jiného. Dříve jen neexistovala nějaká chemická výroba louhu a podobně.

A není třeba se louhu bát?

Není. Louh je sice žíravina a lidé se bojí, že jim může poleptat kůži, a tak dále. Ale ten louh tam nezůstane. Je tam vlastně od toho, aby ty oleje pracovaly a z mýdla se stala tuhá hmota. Kvalitní mýdlo rovná se oleje, bylinky a různé další blahodárné příměsi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Když se vrátíme zpátky k tvé značce Almara soap. Jaká je vlastně její myšlenka? Jak vznikl název? Jak logo?

Vždycky jsem měla ráda přírodu a inklinovala jsem k bylinkářství. Mým největším životním snem je, mít nějakou farmu nebo domeček, kde budu mít polnosti, sady a byliny, a budu z toho všeho něco vyrábět. Mám také ráda kreativitu. A ráda dělám lidem radost! Líbí se mi, že do toho mýdla mohu vnést svou kreativitu, ale také i to nejlepší z přírody. Ale ctím i nějaké principy. Samozřejmě to není tak, že si člověk může vyrobit úplně co chce. Myšlenka nebo motto značky je “Made with love”. Což je vlastně takový dvojsmysl. Dělám mýdla z lásky, ale i s láskou. S mým partnerem, který je mým největším fanouškem a obrovskou podporou. Název Almara soap už vyplynul nějak samovolně, díky naší prodejně Almara. Logo je vlastně takové jednoduché razítko se srdíčkem. V tomto případě fandím jednoduchosti.

V čem jsou tedy přímo tvá mýdla výjimečná?

Hlavně složením. Nejsou to glycerinová mýdla, která sice můžou být homemade, tedy ručně vyrobená, ale k přírodním mýdlům mají daleko. Rovnají se vlastně těm komerčním, které jsou vyráběny z těch různých prefabrikátů a zbavené všech olejů. Mým základem jsou olivové oleje, kokosové, bambucké máslo, mandlový olej, avokádový, ricínový a další vzácné oleje určené na konkrétní typ pokožky, na což se specializuji. Takže každé mé mýdlo nejen, že jinak vypadá, ale má i jinou recepturu. Některá jsou vhodná na velmi suchou pokožku, jiná zas na ekzematickou. Také dělám mýdla na pokožku mastnou, která jsou ze speciálních olejů, které neucpávají póry, na což tento typ pleti trpí. Několik z mých mýdel se dá využít multifunkčně – tzn. na tělo, pleť i vlasy, což lidem šetří peníze. Myslím si, že moje výjimečnost také spočívá v tom, že se snažím oslovit všechny skupiny lidí.

A jaká je tvá cílová skupina zákazníků?

Lidé, kteří se zajímají o životní prostředí a zdravý životní styl, podporují českou výrobu. Lidé, kteří sami sebe mají rádi. Lidé, kteří chtějí udělat radost něčím kvalitním svým blízkým a známým. Nejoblíbenější jsou u mě asi bylinková mýdla, která jsou samozřejmě 100% přírodní a jsou vhodné i pro terapeutické účinky. Nebo mám konopná mýdla, která obnovují a hydratují pleť. Jsou oblíbená třeba i proto, že jsou bez parfemace. Mladší lidé mají zas rádi tea tree s bahnem a solí z mrtvého moře, což je skvělá kombinace právě pro mastnou aknózní pokožku. A pak si tak trochu hraju se svou tzv. “fancy” řadou. To jsou mýdla, která jsou kvalitní, voňavá, hezká a jsou určena hlavně pro zábavu. Nejsou léčivá, ale jsou luxusní. Pro lidé, kteří si rádi udělají chvilku pro sebe a tu koupel si užijí.

Kde bereš materiál? A kde inspiraci?

Bylinky si pěstuji nebo nakupuji od oblíbených farmářů. Některá mýdla obsahují například kávu nebo čokoládu. Ty mám samozřejmě klasicky z obchodů, ale snažím si vždy vybírat to nejkvalitnější. Rozhodně na ničem nešetřím. Oleje a další kvalitní suroviny nejčastěji objednávám z Ameriky. Barviva, slídy, třpytky a další suroviny, hlavně z fancy řady, jsou kosmetická. A ty také objednávám z USA od jedné velmi kvalitní firmy, kterou mám velmi ověřenou. Tento obchod si nechám pro sebe, protože je pro mě asi tou největší inspirací. Mají i svůj blog a já se od nich velmi naučila a je radost s nimi spolupracovat. Ale to už jsem řekla dost. Detaily a know how si nechám pro sebe. (smích)

Jaké byly začátky? Podporovala tě rodina ve tvém nápadu? 

Ze začátku se na mě koukali jako na šílence. Co jako blbnu, že jo. Brali to jako ztrátu času. Navíc má původní investice byla dost vysoká. Musela jsem si nakoupit různé speciální nádoby a spoustu dalších věcí. Také mě znají a ví, že odmalička, když jsem se vlastně do něčeho pustila, vydrželo mi to velmi krátkou dobu. Ne, že by mě odrazovali, ale brali to nejdříve jako legraci. Měli jsme plný dům zrajících mýdel a všelijakých obrovských hrnců a nádob, takže se jim zpětně ani nedivím. Ale teď jsou všichni rádi, že mě od toho neodradili. Že jsem se nenechala a šla si za svým. Koneckonců teď má mýdla úspěšně prodáváme, takže i ten úspěšný prodej mluví sám za sebe. (smích)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jaké jsou tvé plány do budoucna?

V nejbližší době mám v plánu horskou řadu mýdel. Na jaře a v létě budu sbírat bylinky na horách a chci z nich udělat kvalitní samostatnou řadu. V daleké budoucnosti třeba i velkoobchod a ta farma. (smích) Co se snů a plánů týče, rozhodně nejsem troškař.

A teď to nejdůležitější. Kde si tvá mýdla můžeme prohlédnout a koupit?

Tak prohlédnout si je můžete na mém facebooku (odkaz), kam dávám i spoustu backstage fotek z výroby. Mám svou provozovnu, mýdla prodáváme v našem Almara obchodě, ale hlavně na mém eshopu Almara soap (odkaz). kde najdete všechny potřebné informace. A samozřejmě jsem i na instagramu (jako @almarasoap).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Budu ráda, když mi dáte vědět v komentářích tady nebo na sociálních sítích, zda máte mýdla rádi, popřípadě i jaká používáte. Také budu ráda, když mi řeknete, zda se Vám tento projekt líbí. A v případě jakýchkoliv dotazů na Veroniku jsem tu pro Vás, jako prostředník.

Já Vám Almara soap za sebe doporučuji. Veroničina krémová a voňavá mýdla nemají konkurenci. Veru je mýdlová královna. A já jí tímto přeji hodně úspěchů. Věřím, že náš příští rozhovor už se snad odehraje někde na krásné slunné farmě! 🙂

 • Terezie Najserova

  Ahoj Mio, opět skvělý článek se super milou slečnou které fandím a určitě si v brzké době nějaké mýdlo od ní objednám! 🙂 Slečně držím palce ať se jí všechny plány do budoucnosti splní. Mýdla mám velice ráda ale bohužel ne vždy jsou kvalitní a podle mých představ. Ted už vím že s tímto být problém nebudu 🙂 Terka

  • Veronika Machkova

   Děkuji moc Terezie, těším se na objednávku 🙂 Ráda doporučím mýdlo podle vašich představ 🙂
   Veronika, Almara Soap

 • Skvelý článok a aj nápad! Takýmto projektom držím palce a mydla vyzerajú super… (:

  Daniela

  • Veronika Machkova

   Díky moc za pochvalu a podporu 🙂 Veronika, Almara Soap

 • eL Beauty Blog

  Já mám tuhá mýdla strašně ráda, kupuji pouze ty z Lushe, tak jsem ráda, že jsem se dozvěděla o nějaké nové přírodní značce.. Hned si půjdu nějaké objednat 🙂

  • Veronika Machkova

   Díky moc :))
   Veronika, Almara Soap

 • The Factory Blog

  Mýdla vypadají výborně, možná až trochu lahodně:-))

  • Veronika Machkova

   Jsem ráda, že se líbí, díky 🙂
   Veronika, Almara Soap

 • Viki C.

  Super tip na darček pre maminu, ktorá je na tuhé mydlá úchyl. 🙂

  Victoria’s secrets

  • Veronika Machkova

   Já také, proto je vyrábím :))
   Veronika 🙂

 • Momo M.

  Škoda toho palmového oleje. Jinak by bylo složení super. Takhle bohužel ne-e.

  • Veronika Machkova

   Zdravím, ne kvůli obraně sebe sama, ale pro rozšíření obzorů ohledně palmového oleje doporučuji k přečtení o palmovém oleji tento článek od ředitele a zakladatele Country Life http://www.countrylife.cz/data/files/palmovy-tuk-clanek-250.pdf
   Používám ekologický palmový olej, tj. ten z udržitelných zdrojů. Díky mediální masáži se stal z palmového oleje veřejný nepřítel, ale málokdo už zná další informace – že třeba ekologická varianta pěstování palem je v podstatě ekologičtější než pěstování jiných plodin, které běžně i v kosmetice nalézáme…
   V mýdle má svou nezastupitelnou roli. Výrobci, kteří jej nepoužívají, jej nahrazují např. větším množstvím kokosového oleje, čímž se mýdlo stává velmi vysušující a naprosto nepoužitelné pro jakýkoli typ citlivé a suché pokožky (ekzémy, lupenka, sklon k vyrážkám, alergiím, velmi suchá pokožka atd.). Dá se nahradit třeba i hovězím lojem, po kterém bych nikdy nesáhla.
   Doporučuji si o problematice přečíst nějaké odbornější články, třeba změníte názor.
   Hezké je i video od RSPO: http://www.rspo.org/consumers/about-sustainable-palm-oil

   Veronika z Almara Soap

   • Momo M.

    Super, to je dobrá zpráva-tak dejte odkaz, nebo aspoň info, i na své stránky, vsadím se že spousta lidí o palmovém oleji z udržitelných zdrojů vůbec netuší a mohlo by je to odradit stejně jako mě 🙂

    • Veronika Machkova

     Děkuji za podnět, máte pravdu, dám 🙂

 • Katka

  Mýdla vypadají opravdu nádherně! Držím palce 🙂

  • Veronika Machkova

   Děkuji moc, jsem ráda, že se líbí 🙂
   Veronika, Almara Soap

 • Lenka

  Ahoj, chtěla bych se zeptat na problém okolo legislativy, při výrobě přírodní kosmetiky potažmo mýdel, našla jsem, že je kolem toho dost starostí. Jak mít speciální místnost, různé testování atd. Všimla jsem si, že máš napsáno, že prodáváš “dekorace” takže tuhle legislativu obcházíš jako většina lidí, kteří prodávají přírodní kosmetiku?:)
  Díky

  • Veronika Machkova

   Ahoj Lenko! Máš pravdu, legislativa malovýrobu u nás moc bohužel nepodporuje 🙁 Stojí to peníze a nahrává to velkým firmám, které vydělávají miliardy, a nějaké atesty vyřeší lusknutím prstu – narozdíl od nás, kteří to děláme poctivě a mnohem lépe 🙁
   Dlouho jsem sama uvažovala o tom, že přesně kvůli tomu s mýdlařením praštím. Ale udály se v mém životě změny, které se asi měly stát právě v tento okamžik, takže mám prostředky na to všechno zařídit a dělat to opravdu oficiálně. Ty vonné dekorace jsou renonc ze starého webu, web pořád dolaďujeme za chodu – včera jsme jej spustili 🙂 Mám před kolaudací výrobny a provozovny a splňuji všechny podmínky legislativy EU 🙂

 • VeronikaB

  Kombinace české-netestované na zvířatech-vegan výroby jakýchkoliv výrobků mě uvádí do extáze! Já tyhle výrobky miluju! 🙂 Moc ráda podporuju takovouto výrobu a fandím všem, kdo se do toho pustil! Jen prosím kde na stránkách najdu info o poštovném? Ať hledám jak hledám, nemůžu najít. Díky!

  • Veronika Machkova

   Díky moc, to nás moc těší!
   Posíláme Zásilkovnou, Českou poštou jako balík do ruky či DPD.

 • Sasha

  Ty jsou krásné, že jsem si včera málem objednala jedno mýdlo v příchutí chai :D. Nakonec jsem si to rozmyslela, bylo by totiž škoda zkusit jen jedno, tak doma vybíráme další :).

  • Veronika Machkova

   Milá Sasho, to máme radost 🙂 Díky, kdyžtak poradím s výběrem 🙂

 • Jersika S

  Já mýdla miluju, tak jsem úplně nadšená z (pro mě) novinky. Veru, chci se zeptat, teď v zimě trpím ekzémem a totálně přesušenou kůží, doporučila byste Babiččinu zahrádku nebo Citrus a ylang? Děkuju!

  • Veronika Machkova

   Milá Jersiko, díky moc, jsem ráda, že se líbí. Babiččina zahrádka je můj favorit, Geránie je na suchou kůži perfektní… i na ekzémy… sama je čas od času mám, když si je vymáchám v nějaké “výborné” pražské vodě… :/ skvěle je zklidňuje. Skvěle fungovat by mělo i Konopí. Každý musí vyzkoušet, co mu vyhovuje. Citrus Ylang na ekzémy moc není, je spíš na zralejší pokožku.

 • Veronika Machkova

  Článek na našem novém blogu o problematice palmového oleje… snad jsme to napsali dostatečně výstižně a srozumitelně https://almarasoap.wordpress.com/2016/03/19/problematika-palmoveho-oleje/

Post Navigation