Nikdy jsem netrpěla na klasické akné, kterým trpí hlavně náctiletí. S akné jsem se seznámila spíše až v dospělosti, kdy se mi začalo pravidelně vracet na určitá místa, a to hlavně ve stresovém období, kterému se člověk nevyhne, pokud tedy není vyloženě totální salámista a dítě štěstěny zároveň. V hlavní roli je v mém případě brada, proto lokální. Jak vzniká akné, z odborného hlediska, už asi většina z nás ví. Jde o změnu a nadměrnou produkci kožního mazu. Patří mezi nejrozšířenější chronické onemocnění kůže. Příčin je několik – stres, strava, ovzduší, hormony, různé alergie, dotýkání se suchého obličeje neumytýma rukama, nevypraný polštář, špinavý telefon, nepravidelné čištění štětců, tvrdá voda, klimatizace, špatně zvolená péče a nevhodné ingredience v některých produktech.


Já mám s lokálním akné už letité zkušenosti. Vím, co a jak mi funguje, a proto jsem se rozhodla sepsat to do jednoho stručného článku. Asi by na úvod bylo vhodné zmínit, že mám spíše sušší pleť a v tomto ohledu preferuji kombinaci přírodních a lékárenských produktů. Méně je dle mého více. Základ v mé péči je následující: myji si (a odličuji) obličej pravidelně 2x denně, používám teplejší vodu a dětskou žínku (nebo mušelínové utěrky – dostanete k nákupu v Ingredients store), snažím se přes den nedotýkat své pleti, myji si často ruce, vyhýbám se produktům a ingediencím, které mají tendence ucpávat póry, čistím si telefon a nejraději mám na spaní povlak na polštář ze 100% hedvábí. A teď konkrétně k pečujícím produktům…

foto: Ta Greta s.r.o. (FB)

ODLIČOVÁNÍ / ČIŠTĚNÍ

Kokosový olej > Značka mi je v podstatě fuk. Koukám hlavně na složení. Musí být čistý, tedy organický, extra panenský a 100% raw. Tento Vita coco mám ze Sephory. Je to britská značka vyráběná na Filipínách. Ale jsem si jistá, že dobrý “kokosák” seženete jak v lékárně, tak třeba i v drogerii nebo třeba na e-shopu (např. Cult beauty). Používám ho večer na odlíčení. Hravě odlíčí i tu nejčernější řasenku. A mé sušší pleti vyhovuje i jeho mastnější konzistence.

Tata Harper Regenerating cleanser (koupíte tady) > Tento bio a 100% přírodní čistič, jenž má původ z amerického Vermontu, používám každé ráno na vyčištění, prokrvení, probuzení a hydrataci pleti. Působí i jako lehký peeling a pleť krásně rozzáří. Zároveň ji ale nijak nedráždí. Vedle exfoliačních částeček z meruňkových jader obsahuje i enzymy z granátového jablka, které rozpouští nečistoty, minimalizují póry a bojují proti černým tečkám. Produkt se navíc pyšní i kyselinou salicylovou, která podporuje buněčnou obnovu, a růžový jíl s grapefuitem a bergamotem, jež pospolu pleť právě detoxikují a předchází tvorbě zánětů. Na tohoto pomocníka nedám dopustit. Obecně značka Tata Harper u mě doma obsadila velký kus mé skin care poličky, protože jí věřím. Vše, co slibuje, dělá jak má!

NOČNÍ (INTENZIVNÍ) PÉČE

Bioderma Sébium global (více tady) > Můj nejoblíbenější krém na akné, který používám už roky. Na noc, na den (míchám ho s tónujícím ze stejné řady). Celá zelená řada Sébium od Biodermy je dle mého názoru nejúčinější péčí o pleť se sklonem k nedokonalostem, která je volně dostupná v lékárnách. Cílí hlavně na generaci millenials, ale funguje i jiným (více od nich o péči o akné tu). Použití je rychlé, jednoduché a přináší okamžité výsledky. Obsahuje přesně to, co pleť s akné potřebuje: patentované Bakuchiol + Fluidactiv (díky nimž se pleť dokáže snáze regulovat kvalitu kožního mazu a poměr mastných kyselin), kyselinu salicylovou a kyselina citronovou (společně napravují kůži = odstraňují vyrážku) a glukonát zinku (zklidňuje a snižuje zarudnutí a podráždění).

Herpesin (koupíte tady) > Tento krém je primárně určen na opary, jak klasické na rtech a obličeji, tak i opary různě po těle. Já ho bohužel už v minulosti párkrát potřebovala. – Když mám velký stres nebo se jednoduše leknu, často se mi udělá malý opar na bradě, který není pěkný, způsobuje mi až natékání uzlin, bolest ucha a dlouho se pak hojí. V tomto případě mi Herpesin pomůže – celkem rychle tlumí a ničí buňky infikované virem. A zjistila jsem, že mi pomáhá i na akné. Na takové ty ošklivé zanícené pupínky. Vyzkoušela jsem ho jednou v krajní zoufalosti, kdy jsem se nemohla zbavit zaníceného místa, které i bolelo, a krém mi přes noc až zázračně pomohl. Pozor, netvrdím, že pomůže každému. Určtě je dobré, poradit se v lékárně, přečíst si příbalový leták a zkonrolovat si, zda na nějakou složku, kterou obsahuje, nemáte alergii. Ale mně vážně pomáhá.

DENNÍ PÉČE

Jarischova voda (koupíte tady) > Zázrak, který stojí pár desítek korun, mi doporučila kamarádka. Na celkové zklidnění pleti. Jde o tekutinu s dezinfekčním účinkem obsahující glycerol a kyselinu boritou. Používá se na akutní ekzémy a má protizánětlivé (a lehce hydratační) účinky. Používám ji jednou za čas (když mám zrovna více pupínků, tak pravidelně), a to ráno po vyčištění pleti a před hydratací a líčením, jako tonikum. Pleť je po ní sice lehce začervenalá, ale je to jen na chvíli. Opravdu něco dělá a zklidňuje místa, kde mám akné.

Bioderma Sébium Global Cover (více tady) > Péče 2v1 – zelený korektor, jenž je ukryt ve víčku krému, redukuje začervenání a působí protizánětlivě. Krém z tuby pak primárně léčí akné a brání jeho dalšímu rozšíření. A zároveň i kryje. Nevýhodou je, že je pouze v jednom odstínu, takže nesedí úplně bledulím. Já to ale vyřešila jednoduše – míchám ho s krémem Sébium Global (viz výše), čímž krém zředím a dostanu tak i větší účinek. Pak pleť finišuji už jen korektorem (který si uvnitř pravidelně čistím) a sypkým pudrem, aby vše drželo na místě. Ale můžete přes produkt samozřejmě použít i Váš makeup. Důležité jen je, aby byl nekomedogenní. Já se snažím používat výhradně tento produkt. Pokud mám akné, nechci pleť zatěžovat něčím, co není pečující, abych ji neucpala a pupínky tak neměly šanci se rozrůstat po dalších částech pleti. Mimochodem, ten zelený zázrak je geniální!

A na závěr bych jen dodala, že vedle péče o pleť je neméně důležitá péče o štětce a kosmetické produkty, které pravidelně používáte. Snažte se je čistit co nejčastěji, ať se vám v nich nerozmnožují viry a další bakterie. Čím kvalitnější hygiena, tím rychlejší uzdravení a udržení čisté pleti. Zároveň bych chtěla dodat, že ne všemu dokážeme předejít. Teď nemám na mysli jen prostředí, ve kterém žijeme a tak dále, ale i fakt, že se obličeje občas stejně dotkneme, aniž bychom si to uvědomili. A proto je dobré mít doma nějaký ten čistič a alespoň základní protizánětlivý krém. Vždy se hodí být připraven! 😉

Post Navigation